Yaşam Alanında Konfor İçin
Telefon 0850 840 43 21
E-posta apart@apartlife.com.tr
Adres Caddebostan Mah. Kantarcı Rıza Sok. No:9/1 Kadıköy/İSTANBUL 34728

Ortak alanda Kiralık Alanlar

Ortak alanlarda yer alan Dükkan, Spor tesisi, Otopark gibi kat maliklerinin ortak kullanım alanında yer alan fakat kullanılmayan alanlar kat maliklerinin yönetim planına uygun şekilde muvafakatı alınarak kiraya verilebilir. * Yönetim planında ortak alanların kesinlikle kiraya verilmemesi şartı var ise yönetim planı değişmedikçe kiraya verilemez. 

Kat maliklerinden alınan muvafakat ile belediyenin ilgili birimine başvuru yapılarak tescil işlemleri yaptırılır. Tescil süreci sonrasında kiralayan firma ile yapılan kontrat kat maliklerine paylaşılarak yönetim bu işlemler için yetki alır. Alınan yetki ile kat maliklerinin muvafakati ile belediyeden işyeri ruhsat alarak işletmeyi kullanabilir. İşyeriyle yapılan sözleşme gereği Stopaj ve kira gelir vergisi oluşmayacak şekilde ödemeyi kiracı yapar. Emlak vergisi toplu konut yönetimi tarafından yapılır. 
Kapıcı dairesi bu konuya dahil edilemez. Kapıcı konutu özelinde yasa gereği kiraya verilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. 

Yapılan kira kontratının bir avukat yada profesyonel yönetim firması beraberinde yapılması daha sonra oluşacak olan uyuşmazlık durumlarında uygulanacak prosedürleri açıkça belirtilerek sözleşme imzalanacağı için uygun olacaktır. 

İlgili alanın kullanımında oluşacak ses, gürültü, ödenmeyen kira, aidat, durumunda oluşacak olan zararın karşılanması, kat maliklerinin hak paylaşımları, kat maliklerine kira geliri paylaşımı durumunda oluşacak olan kira gelir beyanı ve vergi ödemesi konularının titizlikle incelenmesi gerekmektedir. Bu ölçüde kat malikleri kira gelirine sahip olurken diğer yandan vergi yükümlülüğü oluşmaktadır. 

Alınan kiradan ortak alan demirbaş giderleri karşılanması, bahçe peyzaj, tesisat değişimleri, boya, çatı, kanalizasyon, ortak alan sigortası gibi giderlerin karşılanması sağlanabilir. 

 

Diğer Haberler